55 lat minęło

Wrzesień jest niezwykle ważnym miesiącem dla każdej ze szkół. W jej mury po dwumiesięcznej przerwie powraca życie. Sale zapełniają się uśmiechniętymi uczniami, na korytarze wraca radosny szum rozmów- wspomnień po minionych wakacjach. Dla naszej placówki wrzesień 2014 roku był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Obchodziliśmy jubileusz 55-lecia istnienia.

,, Rożni ludzie mogą zapamiętywać to samo wydarzenie w zupełnie rożny sposób. To nie znaczy, że ktoś pamięta je właściwie, a ktoś inny nie. Wspomnienia przypominają fragmenty układanki. Dopiero kiedy zbierze się je wszystkie, można odtworzyć całą historię”. Autorka tych słów, amerykańska pisarka Sarah Dessen, trafnie porównała wspomnienia do układanki. Każdy jej element wpływa na cały obraz, który nosimy w sercach. 26 września 2014 roku wspólnie z zaproszonymi gośćmi odkrywaliśmy poszczególne części 55-letniej historii istnienia szkoły na Malowniczej. W tym uroczystym dniu nie zabrakło wyjątkowych gości, tak trwale związanych z naszą placówką. Przywitaliśmy delegację urzędu dzielnicy Włochy, członków środowiska patrona szkoły 7PP AK Garłuch wraz z naszym przyjacielem Papciem Chmielem, przedstawicieli PP „Porty Lotnicze” i 1 Bazy Lotnictwa Transportowego Jednostki wojskowej 4918. Swoją obecnością zaszczycili reprezentanci placówek kulturalno-oświatowych z naszej dzielnicy.

Układanie poszczególnych puzzli dziejów szkoły na Malowniczej, rozpoczęła pani dyrektor od przypomnienia samych początków, czyli od roku 1959. Szczególną uwagę poświęcono ostatnim 5 latom. Jak się okazuje, czas ten wypełniały liczne działania usprawniające funkcjonowanie szkoły. Po części oficjalnej zgromadzeni goście, delegacje klas, rodzice, pracownicy i rada pedagogiczna miała możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez uczniów i absolwentów. Dzięki dekoracji i kreacjom ,,aktorów” przenieśliśmy się w świat komiku o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka w czasie Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło akcentów humorystycznych i muzycznych. To właśnie z piosenką na ustach nauczyciele i uczniowie zakończyli obchody jubileuszu 55-lecia chóralnie odśpiewując, że ,,Nasza szkoła jest wesoła”!

Przy okazji święta szkoły, uroczyście otworzono kącik poświęcony Papciowi Chmielowi, który we własnej osobie przeciął wstęgę.

Pamięć bywa zwodnicza. Pamięć bywa przewrotna. Pamięć jest nieodgadniona. W jej działaniu najważniejsi są ludzie. W naszej szkole nie brak pasji i zapału w budowaniu przyszłości, na którą patrzymy z optymizmem.