Informacje od pielęgniarki szkolnej

10 zasad zdrowego odżywiania
1.Jedz ryby-ryby dostarczają nam białko, a także jod który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, wspomaga odporności jest niezastąpiony w procesach myślowych. (dorsz, śledź, flądra,makrela,sola)
2.Do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem. Rano dobrze zjeść kanapkę z chudą wędliną, jajko, wypić mleko. Na II śniadanie kanapka z pełnoziarnistego pieczywa-daje ona poczucie sytości i nie będziemy odczuwać głodu na lekcji.
3.Dieta na piątkę Jemy 5 regularnych posiłków w ciągu dnia (śniadanie, II śniadanie, obiad,podwieczorek,kolacja) Pamiętaj jedz co 2,5-4 godz.
4. Błonnik jest COOL. Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm,ale usprawnia prawidłowe trawienie i daje uczucie sytości. Pamiętajmy o warzywach i owocach, ale i o kaszach,makaronach,pieczywie razowym.
5.Pij mleko, będziesz miał zdrowe zęby o kości. Białko potrzebne w procesie rozwoju i wzrostu mięśni i wapń-bierze udział w procesie kostnienia zębów i kości .Dzienne zapotrzebowanie to np. 1 szkl mleka=2 plasterki sera żółtego, jogurt,maślanka, kefir.
6.Nie tylko króliki lubią marchewkę. Pamiętajmy jedzmy warzywa i owoce 5 razy dziennie. Zawierają dużo witamin i błonnika.
7.Jedz wszystko ale z umiarem. Nasz żołądek powinien być wielkości naszej naszej pięści. Zjedzenie posiłku dwukrotnie większego powinno nam dawać uczucie sytości. Zobaczcie jak macie rozciągnięty żołądek, jak dużo możecie zjeść a potem i tak jesteście głodni. To wszystko zależy co jest na talerzu..
Jedz regularnie- mniejsze porcje np. porcja sera jest wielkości naszego kciuka. Porcja kotleta to nasza dłoń bez palców.
8. Wybieram wodę. Woda jest bez kalorii, jest niezbędna w procesach życiowych. Powinno się wypijać ok 1,5l wody dziennie. Pijmy wtedy, gdy nie jesteśmy spragnieni. Pragnienie oznacza że nasz organizm jest już odwodniony w 2%. Słodki soki i napoje nie gaszą pragnienia, a cukier w nich zawarty powoduje szybsze odwadnianie organizmu.
9.Więcej ruchu panie brzuchu. Podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się hormony szczęścia-serotonina i melatonina. Wystarczy pół godz/dziennie pospacerować, pojeździć na rowerze
10.Obiad obiadowi nierówny .Obiad najważniejszy posiłek powinien zawierać wszystkie składniki odżywcze, żelazo ,witaminy.

Monika Woźniak