Konkursy w ramach Akcji pt. „Muzyka polska”

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w roku szkolnym 2017-2018 w naszej szkole odbyło się kilka konkursów w ramach Akcji pt. „Muzyka Polska”: Konkurs Piosenki Patriotycznej, Konkurs na portret Fryderyka Chopina, Konkurs Polskiej Piosenki Ludowej oraz Konkurs na Ilustrację Polskiej Piosenki Ludowej.
Laureaci konkursów wokalnych dawali popisy podczas uroczystego rozdawania nagród.

12 czerwca 2018r. w sali 203 został zorganizowany Konkurs Polskiej Piosenki Ludowej. Uczniowie śpiewali solo z własnym akompaniamentem (na pianinie i gitarze) lub w zespołach z akompaniamentem nauczyciela. Widownia wspierała uczestników pomagając im śpiewać refreny znanych polskich pieśni. Jury w składzie: nauczyciel muzyki, języka polskiego i historii jednogłośnie zdecydowała, że I miejsce w kategorii wiekowej kl. 1-3 przyznaje Wojtkowi z kl. 1, który wykonał Krakowiaczek sam sobie akompaniując na pianinie, a również I miejsce w kategorii wiekowej kl. 4-6 Pawełkowi z kl. 5 – zauroczył on jury swoją muzykalna interpretacją piosenki Szła dzieweczka do laseczka. Drugie miejsce zajął Maciej z kl. 6, który sam przygrywał na gitarze do Ukrainy. Trzecie miejsce ex aequo zdobyły dwa duety: Emilia i Wiktoria oraz Kasia wraz z Julką z kl. 6. Wyróżnienie dostał tercet z klasy 4 w składzie: Natalia, Olga i Julia.

 

13 czerwca 2018r. Klasy 4-6 obchodziły Dzień Unii Europejskiej. Na rozpoczęcie usłyszeliśmy Hymn Unii Europejskiej – uczniowie klas siódmych oraz gimnazjum zagrali na swoich smartfonach oraz iphonach „Odę Do Radości” czyli główny motyw Finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

 

Ponieważ Polska już 14 lat należy do UE, obchody zaczęliśmy krótką prezentacją naszej kultury ludowej – starszaki z przedszkola nr 29 zatańczyli krakowiaka w strojach narodowych. Potem zostały rozdane dyplomy i nagrody dla uczestników I Szkolnego Konkursu Polskiej Piosenki Ludowej. Zaśpiewał Pawełek z klasy piątej – zdobywca pierwszego miejsca.

Renata Włodarek