Nasi mali chemicy…

11 marca klasa 3a wybrała się z wizytą na Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych. Przemieniliśmy się w małych chemików.
Podzieliliśmy się na dwójki i każda para eksperymentatorów dostała komplet naczyń laboratoryjnych i zestaw odczynników. Właściwie zabezpieczeni – w fartuchach laboratoryjnych i okularach ochronnych, rozpoczęliśmy zajęcia. Udało nam się zrobić reakcję chemiczną, której efektem było uzyskanie kolorowej, ruszającej się piany. Następnie oglądaliśmy ją przez lupę, aby przyjrzeć się jak duże posiada pęcherzyki powietrza. Efektem kolejnej reakcji było wytworzenie dwutlenku węgla, którym ugasiliśmy płonącą świeczkę. Sprawdzaliśmy również w jaki sposób detergent radzi sobie z mlecznym tłuszczem.
Mieliśmy okazję zobaczyć eksperymenty przygotowane przez panią Magdę. Zagotowała ona wodę na patelni bez użycia ognia, oraz przekształciła ją w „zasłonę dymną”. Jednak reakcją, która wywołała nasz największy entuzjazm była „trąba słonia”.
Po zakończeniu części eksperymentatorskiej wyruszyliśmy zwiedzać Wydział Chemii. Byliśmy w laboratorium badającym baterie, oraz zapoznaliśmy się z historią życia i odkryć Marii Skłodowskiej-Curie.
Wizyta na Wydziale Chemii była dla nas wspaniałą przygodą, oraz niesamowitym spotkaniem z eksperymentami.
Bardzo dziękujemy pani Małgosi, pani Magdzie i panu Maćkowi.

Marta Hejduk