Pożegnanie i pogrzeb śp. Marii Protaziuk – Prezesa Środowiska Żołnierzy 7 PP AK „Garłuch”

W czwartek 8 marca o godz. 13.00 na Cmentarzu Wolskim odbył się pogrzeb śp. Marii Protaziuk.
W uroczystościach żałobnych wzięła udział delegacja z naszej szkoły na czele z Panią Wicedyrektor Grażyną Karbowiak. Podczas pogrzebu obecny był również Poczet Sztandarowy w składzie Anna Hajduk i Damian Hajduk z klasy VIIa.
Śp. Maria Protaziuk ps ”Mańka” była łączniczką w 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch”. Jak sama wspominała – jako 15 latka nosiła broń i przekazywała informacje swoim kolegom. W jednym z wywiadów tak opowiadała o tamtym czasie „Byliśmy przygotowani na godzinę „W”. Naszym zadaniem było odbić lotnisko. Mieliśmy zaatakować ze wsi Zbarż, która dziś jest osiedlem na Włochach. Rozkaz o ataku został jednak wycofany, bo lotnisko było szczelnie otoczone przez hitlerowców. (…)Żołnierze się już o tym nie dowiedzieli, bo łącznik, który miał ich o tym poinformować, został zatrzymany przez Niemców. W akcji zginęło wówczas 120 ze 150 moich kolegów z batalionu „Kuby” z „Garłucha”.
W domu „Mańki” znajdował się magazyn broni – a pod jej łóżkiem leżały granaty i karabiny. To właśnie te granaty nosiła w wiadrze przykryte warzywami.
Śp Maria Protaziuk była świadectwem walki o niepodległość i wzorem miłości do ojczyzny.
Cześć Jej Pamięci.
Sylwester Adamus