Spotkanie z Fabianem Włodarkiem

29 marca 2019 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie z artystą, muzykiem – akordeonistą i pianistą jazzowym – Fabianem Włodarkiem, absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej, szerszej publiczności znanym z teleturnieju Jaka to melodia?.
Na początku spotkania muzyk zagrał zerówkowiczom popisowy wirtuozowski utwór na akordeonie Tico Tico.  Na życzenie dzieci zabrzmiały również piosenki: francuska, włoska i… chińska.
Artysta w zrozumiałym dla dzieci języku wytłumaczył budowę swojego instrumentu. Uczniowie dowiedzieli się, że w klasyfikacji instrumentów muzycznych akordeon należy do grupy dętych klawiszowych.  Akordeonista zademonstrował, jak działa miech i udowodnił, że bez powietrza z instrumentu nie uda się wydobyć dźwięku. Potem wraz z nauczycielką muzyki wytłumaczyli uczniom pojęcie akord ilustrując to dźwiękami i w ten sposób łatwo było zapamiętać, czemu akordeon zawdzięcza swą nazwę.  Dzieci zadawały mnóstwo pytań, np. Ile lat Pan się uczył grać?, Ile kosztuje akordeon? itp. Później muzyk zaprosił dzieci do wspólnego muzykowania: akompaniował śpiewającym dzieciom ich ulubione piosenki o wiośnie oraz ulubioną piosenkę U dziadka na kanapie.
Instrumentalista zasiadł również do pianina i zagrał Ragtime. Dzieci słuchały utworu
w skupieniu. Nie było to ich pierwszym zetknięciem z muzyką jazzową – dwa tygodnie wcześniej
w ramach comiesięcznych koncertów Filharmonii Narodowej uczniowie słuchali w wykonaniu kwartetu jazzowego przykładów bluesa. Potem muzyk zaczął grać żywiołowy wstęp do  piosenki Babcia tańczy rock rolla. Dzieci śpiewały udając, że grają razem – rytmicznie poruszając dłońmi.
Na końcu spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę Uciekaj zimo, a Fabian Włodarek zaakompaniował im na pianinie. Była to wspaniała lekcja muzyki…

Fabian Włodarek-  jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, na co dzień związany jest
z warszawskimi teatrami: Nowym Krzysztofa Warlikowskiego, Ateneum, Rozmaitości, Dramatycznym, Studio,
6. Piętro.  Gra na  żywo w spektaklach reżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego (Kabaret Apollonia, Oczyszczeni, Burza, Poskromienie Złośnicy), Pawła Miśkiewicza (Alina na zachód) i Łukasza Kosa (Zazum). Przygotował oprawę muzyczną oraz wykonuje recitale z aktorami: Edytą Jungowską (Gotujący się pies), Aleksandrą Popławską (recital muzyki francuskiej), Pawłem Tucholskim (recital Trup i Walc).
Należy do zespołu tworzącego program Jaka to melodia?. Współpracuje z Edytą Geppert, Krzysztofem Kiliańskim, Marylą Rodowicz, Justyną Steczkowską, Januszem Radkiem, Jurkiem Satanowskim, Jackiem Bończykiem czy Kabaretem Moralnego Niepokoju  i zespołem Szwagierkolaska. Brał udział w nagraniu koncertu MTV Unplugged z udziałem Kayah.
Jest kompozytorem muzyki do Teatru TVP: Alicja w krainie czarów, Alina na zachód w reżyserii Pawła Mickiewicza, Hamlet Małgorzaty Bogajewskiej i Łup w reżyserii Ivo Vedrala.