VI Szkolne Dni Matematyki

VI Szkolne Dni Matematyki

Nie uczyć, nie tłumaczyć, nie opowiadać, ale organizować sytuacje, w których dziecko będzie poznawało siebie i świat.” – Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.

W dniach 28-30 maja 2018 r. w naszej szkole Królowa Nauk wiodła prym – w związku z VI Szkolnymi Dniami Matematyki. Jest to czas wyjątkowy, to świetna okazja zarówno do dobrej zabawy, jak i utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności matematycznych, a jednocześnie przyczyniają się do integracji szkół z okolicznych dzielnic Warszawy.

Organizacja tego corocznego wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie sponsorów i fundatorów nagród. Dlatego specjalne i serdeczne podziękowania kierujemy do:

Fundacji mBanku– za dofinansowanie projektu „Międzydzielnicowy Turniej „Liczę na Malowniczej” o tytuł Asa Matematycznego”

Urzędu Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy

Rady Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87,

Stowarzyszenia Sercem Malowane.

 

Poniedziałek – 28 maja

W pierwszym dniu Szkolnych Dni Matematyki uczniowie klas 4-7 brali udział w znanej nam wszystkim grze „Kalambury”. Klasa podzielona została na dwie grupy, które rywalizowały ze sobą chcąc odgadnąć jak najwięcej haseł matematycznych. Wybrana osoba z grupy wybierała kartę z hasłem matematycznym i miała 40 sekund, aby pokazać lub narysować przedstawione na niej hasło tak, aby jego drużyna je odgadła. W grze uczestniczyli wszyscy uczniowie. Na zwycięzców czekały słodkości w postaci wafelków, na tych, którzy znaleźli się na drugim miejscu nagrody pocieszenia 🙂

 

Wtorek – 29 maja

Drugi dzień Szkolnych Dni Matematyki rozpoczęliśmy Międzydzielnicowym Turniejem Matematycznym „Liczę na Malowniczej” o tytuł „Asa Matematycznego”. W turnieju wzięło udział 12 szkół podstawowych z dzielnic: Włochy, Bemowo, Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście.

 • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Adama Próchnika
 • Szkoła Podstawowa nr 371 im. Sandro Pertiniego
 • Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 301 im. Janusza Korczaka
 • Szkoła Podstawowa nr 175 im. Heleny Marusarzówny
 • Szkoła Podstawowa nr 388 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa nr 88 im. Gabriela Narutowicza
 • Szkoła Podstawowa nr 316 im. Astrid Lindgren
 • Szkoła Podstawowa nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch”
 • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Grzegorza Piramowicza
 • Szkoła Podstawowa Nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego,

Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej 35 uczestników dostało do rozwiązania (w czasie 45 minut) 10 zadań zamkniętych. Do drugiej części awansowało 10 najlepszych uczniów, którzy odpowiadali na pytania przygotowane przez Szymona Maksymiuka i Bartłomieja Granat studentów Politechniki Warszawskiej. Formuła konkursu była wzorowana na telewizyjnym turnieju „Jeden z dziesięciu”. Finałowi towarzyszyły ogromne emocje i wydarzyło się wiele niespodzianek.

Do części ustnej przystąpili: Igor Nowik SP nr 94, Adam Kopański SP nr 301, Zuzanna Modzelewska SP nr 88, Tymoteusz Nowak SP nr 82, Jacek Włodarczyk SP nr 82, Mikołaj Tupaj SP nr 175, Julia Strzeszyńska SP nr 175, Adela Szczurek SP nr 221, Tina Ha ThuyTien SP nr 221,Hai An Mai SP nr 221.

Ostatecznie zwycięzcą „Asem Matematyki” okazała się Adela Szczurek , która w nagrodę otrzymała puchar „Asa Matematyki”, a pozostali finaliści obdarowani zostali medalami i grami logicznymi.

W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć u nas „Hewelusze Nauki” , czyli PanaPawła Jaskólskiego, archeologa, popularyzatora nauki, edukatora, trenera – człowieka wielu talentów ,który od 2010 r. współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Pan Paweł oczarował uczniów umilając im czas oczekiwania na wyniki części pisemnej pokazem pt. „Nasz niesamowity MÓZG”.Podczas zajęć wspólnie z uczestnikami turnieju poznawaliśmy nasze zmysły oraz to, w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Z jednej strony, spróbowaliśmy oszukać nasz umysł, z drugiej zaprezentować jego niesamowite możliwości. Po obejrzeniu prezentacji ‘’ Nasz niesamowity MÓZG ‘’ zastanawiamy się, czy wszystko faktycznie jest takie, jak nam się wydaje i czy możemy wpływać na to, jak świat odbierają inni. 

Środa– 30 maja

Ostatni dzień poświęcony był rozgrywkom  w quizie Matematycznym – Kahoot. Rywalizacja odbyła się w czterech kategoriach: klas 4, klas 5, klas 6 i klas 7.

Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

 • klasy 4 – klasa 4a
 • klasy 5 – klasa 5a
 • klasy 6 – klasa 6b
 • klasy 7 – klasa 7a

Na wszystkich uczniów czekały słodkie nagrody w postaci lodów i lizaków. Dziekujemy za zasponsowowanie nagród Radzie Rodziców 🙂