Zajęcia w Teatrze Powszechnym – w ramach lekcji poza ławką

Warsztaty tematyczne z pedagogiem teatru, ćwiczenia z dramy, dyskusja, uczestniczenie w „Superspektaklu”- tego wszystkiego doświadczali uczniowie klas ósmych podczas Dnia w Teatrze 15 stycznia.

Sztuka „Superspektakl” jest efektem wspólnej pracy twórców Teatru 21 i Teatru Powszechnego, w której poruszany jest temat superbohaterów. Sztuka dająca do myślenia, zadaje pytania kim są współcześni superbohaterowie i czy oni istnieją, jeśli tak, to czego potrzebują by być „super”. Czy być superbohaterem to znaczy wcielić się w postać Batmana, Jamesa Bonda , czy można samemu wykreować się na superbohatera, jakie atrybuty uprawniają do tego by nim zostać i kto o tym decyduje.

To tylko kilka kwestii, pytań, które pojawiają się po obejrzeniu sztuki. Byliśmy na scenie w interakcji z aktorami, współuczestniczyliśmy w tworzeniu postulatów…. na to, by świat był lepszy, by ludziom lepiej się w nim żyło.

Spektakl daje poczucie sprawczości, powoduje niemałą mieszankę uczuć, które gwarantują uruchomienie myślenia o bardzo wielu wartościach i problemach społecznych. Aktorzy z Teatru 21 – osoby z Zespołem Dawna wprowadzają dużo energii, uczą, motywują aktorów TP, napędzają sztukę.

Superspektakl, jak napisała Aneta Kyzioł „jest komentarzem do polskiej rzeczywistości, prostym i emocjonalnym, choć niepozbawionym ironii, adresowanym przede wszystkim do młodych widzów. (…). Wiara w silne jednostki i w ich moc prowadzi do przemocy i katastrofy, przekonują w finale twórcy. Prawdziwą siłą jest połączona słabość i empatia”

Spektakl adresowany jest do wszystkich powyżej 13 roku życia. W dobie tego czego ostatnio doświadczamy – OBOWIĄZKOWY REPERTUAR!

Katarzyna Nowak-Zawadzka